Στην 4η θέση του Ευρωπαϊκού άρσης βαρών ο Παναγιώτης Σπύρου του Ανταγόρα Κω!

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 557 ΦΟΡΕΣ

Ο Παναγιώτης Σπύρου πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση για την ελληνική ομάδα, στη δεύτερη μέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Άρσης Βαρών Παίδων – Κορασίδων και U15.

O αθλητής του Ανταγόρα Κω, προσπάθησε και έφτασε πολύ κοντά στο μετάλλιο, αλλά τελικά έμεινε στην 4η θέση στην κατηγορία των 61κ. U15 μεταξύ 13 αθλητών, χάνοντας για έξι κιλά το βάθρο.

Στο αρασέ σήκωσε 95 κιλά καταλαμβάνοντας την 5η θέση και έχοντας ξεκινήσει από τα 87 κιλά και μετά πήγε στα 92.
Στο επολέ ζετέ, επίσης κατέλαβε την 5η θέση με 113 κιλά, έχοντας σηκώσει πρώτα 107, αλλά μετά έχασε τα 117. «Είμαι αρκετά ευχαριστημένος, ειδικά με το αρασέ που πήγε καλά με τρεις έγκυρες προσπάθειες. Για το ζετέ θα μπορούσα να είχα πάει καλύτερα αν είχα κάνει έγκυρη προσπάθεια. Επόμενος στόχος μου είναι το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα εφήβων στην Πολωνία.»

Στην ίδια κατηγορία αγωνίστηκε ο Βασίλης Τσομπανίδης που κατετάγη 13ος, με 57 κιλά στο αρασέ, 60 στο επολέ ζετέ και 117 στο σύνολο.

Στην κατηγορία των 55κ. στο Ευρωπαϊκό U15 μετείχε ο Νικόλας Σκοπίνοβ που πήρε την 12η θέση με 155 κιλά. Στο αρασέ ολοκλήρωσε τον αγώνα με 70 κιλά και στο επολέ ζετέ 85.
Πρώτοι στη μάχη του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος μπήκαν ο Αντώνης Παπαδόπουλος και ο Βασίλης Λώλης στα 49 κιλά των U15.

O Παπαδόπουλος πήρε την 10 θέση με 127 κιλά, έχοντας καταφέρει τα 57 στο αρασέ και τα 70 στο επολέ ζετέ. Ο Λώλης ήταν 14ος με 87 κιλά, με ατομικό ρεκόρ στο αρασέ με 43 κιλά και στο επολέ ζετέ με 44.

Η δεύτερη ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος ολοκληρώθηκε με διπλή συμμετοχή στα 55 κιλά των κοριτσιών U15. H Σταυρούλα Αγγέλη κατετάγη 6η με 112 κιλά στο σύνολο (51 στο αρασέ και 61 στο επολέ ζετέ ) και μία θέση πιο κάτω η Ευτυχία Παπαδόσηφου που σήκωσε 110 κιλά, 50 στο αρασέ και 60 στο επολέ ζετέ.