Τα τελικά αποτελέσματα των διεθνών διοργανώσεων σκάκι της Ρόδου

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 512 ΦΟΡΕΣ

Τα Πανευρωπαϊκά Ομαδικά Πρωταθλήματα Σκάκι Νέων 2024 ολοκληρώθηκαν χθες στη Ρόδο, αφού φιλοξενήθηκαν στο Rodos Palace. Με τη συμμετοχή 58 ομάδων από 16 ευρωπαϊκές ομοσπονδίες, η διοργάνωση κατέγραψε ρεκόρ συμμετοχής μέσα από τη συνεργασία του Σκακιστικού Ομίλου Ρόδου «Ιππότης» και της περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου.

Η τελετή λήξης της εκδήλωσης πραγματοποιήθηκε στον χώρο των αγώνων με την παρουσία του γενικού γραμματέα της ECU, Θεόδωρου Τσορμπατζόγλου, της αντιπροέδρου της ECU, Eva Repkova, μέλους του Συμβουλευτικού Συμβουλίου της FIDE, της προέδρου της Τουρκικής Σκακιστικής Ομοσπονδίας, Gulkiz Tulay, και άλλων διακεκριμένων προσκεκλημένων.

Την έναρξη έδωσε το ροδίτικο μουσικό ντουέτο “PureDuet” με διαχρονικές μελωδικές επιτυχίες, ενώ στη συνέχεια παρουσιάστηκε ένα βίντεο ποτ-πουρί από τον Δημήτρη Λάγγα, με τις καλύτερες στιγμές καθ’ όλη τη διάρκεια των πρωταθλημάτων.

Ένα ξεχωριστό βραβείο Ευγενούς Άμιλλας για την εξαιρετική του αθλητική συμπεριφορά δόθηκε στον αθλητή της ομάδας του Σκακιστικού Ομίλου Ρόδου «Ιππότης» Θεόδωρο Παττακά.

Τα πρωταθλήματα διεξήχθησαν σε δύο ηλικιακές κατηγορίες: Κ12 και Κ18, που αντίστοιχα χωρίστηκαν σε δυο ξεχωριστές κατηγορίες: ανοιχτή και κοριτσιών, με ελβετικό σύστημα 7 γύρων για κάθε ένα από τα 4 σε σύνολο πρωταθλήματα.

Η ομάδα του Ισραήλ, η οποία ήταν και το Νο1 της αρχικής κατάταξης, θριάμβευσε στην κατηγορία Κ18 με 12 βαθμούς. Η Αρμενία κατέκτησε το αργυρό με 11 βαθμούς, ενώ η Πολωνία κέρδισε το χάλκινο με 10 βαθμούς αγώνα.

Η Πολωνία αναδείχθηκε νικήτρια στην κατηγορία Κοριτσιών Κ18 με 12 βαθμούς. Ήταν έναν βαθμό μπροστά από την Ισραήλ Μπλε, που κέρδισε το αργυρό με 11 βαθμούς αγώνα, ενώ η Γερμανία Ι κατέκτησε το χάλκινο με 10 βαθμούς.

Η Πολωνία ήταν επίσης νικήτρια στην κατηγορία Κ12, σημειώνοντας το τέλειο σκορ των 14 βαθμών (7 νίκες σε 7 αγώνες)! Ακολούθησε η Τουρκία με 12 βαθμούς και η Ρουμανία κέρδισε το χάλκινο με 9 βαθμούς.

Η Τουρκία κατέκτησε το χρυσό στην κατηγορία Κοριτσιών Κ12, χάρη στα καλύτερα κριτήρια ισοβαθμίας από την ομάδα της Πολωνίας, καθώς ήταν μαζί με 11 βαθμούς. Η Πολωνία τερμάτισε δεύτερη και η Γερμανία ήρθε τρίτη με 10 βαθμούς.

Στα ομαδικά πρωταθλήματα υπάρχουν μάλιστα οι βραβευθείσες “Absolute” κατηγορίες.

Οι καλύτερες ομάδες (συνδυασμένα αποτελέσματα κοριτσιών και ανοιχτής κατηγορίας ανά ηλικία) στην κατηγορία Κ12 ήταν η Πολωνία με 25 βαθμούς αγώνα, η Τουρκία με 23 βαθμούς αγώνα και η Ρουμανία με 18 βαθμούς αγώνα και καλύτερα κριτήρια ισοβαθμίας από τη Γερμανία που είχε το ίδιο σκορ.

Οι καλύτερες ομάδες (συνδυασμένα αποτελέσματα κοριτσιών και ανοιχτής κατηγορίας) στην ηλικιακή κατηγορία Κ18 ήταν το Ισραήλ με 23 βαθμούς αγώνα, η Πολωνία με 22 βαθμούς και η Ρουμανία με 18 βαθμούς.

Οι βραβεύσεις που περίμεναν όλοι, είχαν να κάνουν με την καλύτερη ατομική απόδοση ανά σκακιέρα! Στις ανοιχτές κατηγορίες έπαιξαν τέσσερις σκακιέρες και στις κατηγορίες των κοριτσιών δύο.