Με αεροπλάνο της αεροπορικής εταιρίας της Ρόδου FAS Rhodos air μεταφέρθηκε χτες από την Κάρπαθο στη Ρόδο μία 75χρονη προκειμένου να νοσηλευτεί στο νοσοκομείο του νησιού μας.
Η ηλικιωμένη υπέστη κάταγμα στο μηρό όμως το ΕΚΑΒ που ειδοποιήθηκε δεν αξιολόγησε την κατάσταση ως σοβαρή ώστε να πραγματοποιηθεί επείγουσα αερομεταφορά.
Παρ όλα αυτά η οικογένειά της, ναύλωσε το αεροσκάφος piper chieftain της FAS Rhodos air που είναι ειδικά διαμορφωμένο για μεταφορά ασθενών και αεροδιακομιδές, ώστε να τη μεταφέρει στη Ρόδο και να αντιμετωπιστεί το κάταγμα άμεσα.
Το αεροπλάνο απογειώθηκε για την Κάρπαθο στις 4 χτες το απόγευμα χωρίς την ιατρική ομάδα της εταιρίας που αν και σε ετοιμότητα δε χρειάστηκε να συνοδέψει την 75χρονη.