Μέσα στον εκπληκτικό σκηνικό διάκοσμο που δημιουργεί από τη φύση της η Παναγιά του Μπούργκου στην Μεσαιωνική Πόλη, με πλήθη Ελλήνων και ξένων να λικνίζονται ρυθμικά στις μελωδίες και τα «κεντήματα» του μπουζουκιού, της κιθάρας, του μπάσου και του πιάνου, αλλά πάνω απ` όλα της πάντα ξεχωριστής φωνής της ακάματης Ίριδας Μαυράκη, πραγματοποιήθηκαν για τρεις συνεχόμενες βραδιές, στις 27, 28 και 29 Αυγούστου, τρεις ξεχωριστές συναυλίες που οργανώθηκαν από τον Δημοτικό Οργανισμό Πολιτισμού και Αθλητισμού Ρόδου (ΔΟΠΑΡ).
Βασισμένες πάνω στην ιδέα της Ίριδας Μαυράκη για την όσο το δυνατόν καλύτερη προβολή της ελληνικής μουσικής, αλλά και την αξιοποίηση των μοναδικών χώρων της Μεσαιωνικής Πόλης της Ρόδου, οι τρεις συναυλίες έδωσαν την ευκαιρία σε ροδίτες, αλλά και σε επισκέπτες του νησιού να παρακολουθήσουν δωρεάν ποιοτικές εκδηλώσεις με τραγούδια και μουσικές του Μάνου Χατζιδάκι, του Μίκη Θεοδωράκη, του Γιάννη Μαρκόπουλου και άλλων μεγάλων δημιουργών της σύγχρονης έντεχνης ελληνικής μουσικής.
Οι μουσικοί που συνόδευσαν την Ίριδα Μαυράκη και που καταχειροκροτήθηκαν για τη δεξιοτεχνία τους ήταν οι: Βασίλης Ζαχαρίου, ηλεκτρικό κοντραμπάσσο, Δημήτρης Ιωσήφ, πιάνο, Τάσος Νάνος, μπουζούκι, και Εμίλ Πολυμένωφ στην κιθάρα.
Όραμα και όνειρο της Ίριδας παραμένει να εμπλουτιστεί η ζωή της Παλιάς Πόλης με ταυτόχρονα εναλλακτικά δρώμενα (μουσικά, θεατρικά, παντομίμα, χορό κ.α.) σε καίρια σημεία πολιτιστικής αξίας και αυτό να επεκταθεί σταδιακά και σε άλλα σημεία της πόλης της Ρόδου και ολόκληρου του νησιού, τουλάχιστον για τους μήνες της τουριστικής περιόδου.
Όποιος είχε την τύχη να παρακολουθήσει αυτές τις συναυλίες είναι βέβαιο ότι εύχεται το όραμα της Ίριδας να γίνει πραγματικότητα και αυτές οι δράσεις να γίνονται όλο και πιο συχνές, όλο και πιο οργανωμένες.