Στη Λάρισα διεξάγεται το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Εφήβων-Νεανίδων μεθαύριο και την Κυριακή, με έξι αθλητές και εφτά αθλήτριες της Δωδεκανήσου να ψάχνουν για μετάλλια
Για τη Λάρισα αναχωρούν έξι αθλητές και εφτά αθλήτριες συλλόγων από τα Δωδεκάνησα, αφού εκεί διεξάγεται το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Εφήβων-Νεανίδων μεθαύριο Σάββατο και την Κυριακή.
Παρά το υψηλό επίπεδο αγώνων που αναμένεται να υπάρχει στη θεσσαλική πόλη, όλα τα μέλη της αποστολής διατηρούν ελπίδες κατάληψης θέσης στο βάθρο των νικητών και νικητριών.
Η ʼλκηστις Γεωργίου του ΓΑΣ Υγεία Ρόδου, ειδικά μετά την ακύρωσή της στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νέων των Σερρών, ψάχνει την καλή επίδοση στα 100μ. μ. εμπόδια, με τον τίτλο του φαβορί και την πρόκληση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στο Ριέτι της Ιταλίας 18-21 Ιουλίου.
Εάν βρεθεί κοντά στο όριο, τότε υπάρχει και η συμμετοχή της στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα της κατηγορίας στο Ντενισλί της Τουρκίας 6-7 Ιουλίου.
Η δωδεκανησιακή αποστολή για τη Λάρισα:
Γιαουπλάρι Κλώντιαν Εύδαμος Κω 400μ. με εμπόδια
Τσιόγκας Γιάννης Εύδαμος Κω ακόντιο
Λογοθέτης Γιάννης ΓΑΣ Υγεία Ρόδου 100-200μ
Τσακούδη Παρασκευή ΓΑΣ Υγεία Ρόδου 400-800μ
Γεωργίου ʼλκηστις ΓΑΣ Υγεία Ρόδου 100μ. μ εμπόδια-200μ.
Μπερν Αλάνα ΓΑΣ Υγεία Ρόδου 100-200μ
Παρασκευάς Γιώργος ΑΟ Σταματίου ακόντιο
Θεοδώρου Κλέλια ΑΟ Σταματίου ύψος
Πετράκης Κωνσταντίνος Καζώνης 100-200μ
Κάτρη Κυράννα Καζώνης σφαίρα
Χαρτερού Παναγιώτα ΑΓΕΣ Κάμειρος 2009 100μ. μ εμπόδια
Ζάρρα Παρασκευή ΑΟ Καλλιπάτειρα μήκος-τριπλούν
Μπίνη ʼγγελος-Μάριος ΑΟ Καλλιπάτειρα μήκος