Διαμαρτυρία της Στεφανίας Στάγκα για τη συσσώρευση σκουπιδιών
ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 2418 ΦΟΡΕΣ
Την έντονη αντίδραση της προέδρου της Δημοτικής Κοινότητας Ιαλυσού Στεφανίας Στάγκα προκάλεσε η συσσώρευση σκουπιδιών και ογκωδών αντικειμένων στον χώρο που στεγάζεται το εργατοτεχνικό προσωπικό της κοινότητας.
Όπως αναφέρει η ίδια, το σημείο εκείνο έχει μετατραπεί σε σκουπιδότοπο και εστία μόλυνσης παρά το ότι γειτνιάζει με σχολεία, δημοτικές επιχειρήσεις αλλά και το γήπεδο της Ιαλυσού, ενώ όπως τονίζει από μέρους της δεν έχει δώσει καμία άδεια γι’ αυτό και ούτε είχε ποτέ ενημερωθεί.
Όπως μπορεί κανείς να δει από τις σχετικές φωτογραφίες, σωροί σκουπιδιών έχουν συγκεντρωθεί με υπολείμματα κλαδεμάτων, ξύλα, παλέτες, ακόμα και παλιές πολυθρόνες, στρώματα και διάφορα άλλα, είτε χύμα είτε μέσα σε σακούλες.
![](/medias/2023/09/05/763d567d208b0729f14cfd2a2f909a04-b.jpg)
Μάλιστα αποδίδει αυτή την ενέργεια σε προεκλογικές σκοπιμότητες ώστε να εξυπηρετηθούν συγκεκριμένες περιοχές της κοινότητας.
![](/medias/2023/09/05/795c7872de33aa87b8308b0eafa55e13-b.jpg)
Ειδικότερα σε σχόλιό της στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης η κ. Στάγκα αναφέρει τα εξής:
«Για προεκλογικές σκοπιμότητες εξυπηρετούνται συγκεκριμένες γειτονιές μεταφέροντας και ξεφορτώνοντας τα ογκώδη αντικείμενα στον χώρο εργασίας του εργατικού προσωπικού, δημιουργώντας σκουπιδότοπο - εστία μόλυνσης στην καρδιά της Ιαλυσού όπου βρίσκεται το εργοτάξιο της Δημοτικής Κοινότητας, τρία σχολεία, (Γυμνάσιο, Λύκειο, 1ο Δημοτικό), η ΔΕΥΑΡ, οι πρόσκοποι και το νέο γήπεδο λυκείου Ιαλυσού...
Δεν είχα ποτέ καμία ενημέρωση και δεν είχα δώσει ποτέ καμία σύμφωνη γνώμη.
Λυπάμαι για τους εργαζόμενούς μας που συστεγάζονται εκεί με τις γνωστές επιπτώσεις.
Τα συμπεράσματα δικά σας».