‘Εφυγε από τη ζωή ο Μιχάλης Ποντίκας – Σήμερα στη 1 το μεσημέρι η κηδεία του
ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 15153 ΦΟΡΕΣ
Υπηρέτησε τον τουριστικό κλάδο για περισσότερα από 50 χρόνια
Ξημερώματα της περασμένης Κυριακής έφυγε από τη ζωή ο Μιχάλης Ποντίκας ύστερα από πολύχρονη ταλαιπωρία από προβλήματα υγείας, γνωστός και επιτυχημένος Δ/ντης Ξενοδοχείων της Ρόδου. Ήταν πτυχιούχος τη Τουριστικής Σχολής Κηφισιάς και υπηρέτησε τον τουρισμό του νησιού μας περισσότερα από 50 χρόνια.
Υπήρξε Δ/ντης στα ξενοδοχεία ΑΘΗΝΑ, ΗΛΕΚΤΡΑ, blue HORIZON, GRAND HOTEL, EDEN ROCK αλλά και Δ/ντικό στέλεχος του ομίλου ξενοδοχειακών Επιχειρήσεων ΠΑΠΑΒΑΣΙΛΕΙΟΥ.
Ο μεταστάς ήταν πάντοτε παρών στις Τουριστικές Εκθέσεις εκπροσωπώντας και προβάλλοντας τις επιχειρήσεις που διηύθυνε αλλά και για να ενημερώνεται για τις αυξημένες απαιτήσεις της τουριστικής αγοράς.
Όσοι συνεργάσθηκαν μαζί του θυμούνται τις γνώσεις του, τον επαγγελματισμό του και κυρίως το χαμόγελό του γιατί ο Μιχάλης έλυνε τα προβλήματα που αντιμετώπιζε ως Δ/ντης μεγάλων ξενοδοχειακών μονάδων με χαμόγελο και χιούμορ.
Υπήρξε ένας από τους Ροδίτες που υπηρέτησε με ήθος κα αξιοπρέπεια τον Τουρισμό αλλά και ένας ευτυχισμένος οικογενειάρχης με τη σύντροφο της ζωής του Βίβιαν και τα δύο παιδιά τον Σταμάτη και την Πατρίτσια που τον στήριξαν μέχρι το τέλος της ζωής του.
Αναμφίβολα από τα ξημερώματα της Κυριακής η τουριστική οικογένεια της Ρόδου έγινε φτωχότερη.