Κορυφαίες επιδόσεις στο Ευρωπαϊκό άρσης βαρών, ατομικά ρεκόρ για τη Σταματία Αδαμαντίδη

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 657 ΦΟΡΕΣ

Δύο πανελλήνια ρεκόρ πέτυχε ο Ανδρέας Βασέλι στην κατηγορία των 55κ. Παίδων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα άρσης βαρών της Θεσσαλονίκης, πραγματοποιώντας την καλύτερη εμφάνιση από ελληνικής πλευράς στην 3η μέρα της διοργάνωσης.

Στο αρασέ σήκωσε 90 κιλά με τη δεύτερη προσπάθεια και στο σύνολο 195, ενώ στο επολέ ζετέ σήκωσε 105 κιλά, με το πανελλήνιο ρεκόρ να είναι δικό του από τον Απρίλιο με 100 κιλά. Ο Βέσελι πήρε την 9η θέση στην κατηγορία, ενώ ήταν 8ος στο αρασέ και 9ος στο επολέ ζετέ.

Στην ίδια κατηγορία μετείχε και ο Βασίλης Μάκης που σήκωσε 60 κιλά στο αρασέ, 73 στο επολέ ζετέ και 133 στο σύνολο, για να πάρει την 12η θέση.

Στα 59κ. των κοριτσιών U15 η Λαμπρινή Σαλπιγγίδου κατετάγη στην 10η θέση με 126 κιλα στο σύνολο (50 αρασέ και 76 στο επολέ ζετέ) και η Ευτυχία Παυλίδου ήταν 11η με 105 κιλά (45 αρασε και 60 στο επολέ ζετέ).

Την ημέρα για την Ελλάδα ολοκλήρωσαν οι Σταματία Αδαμαντίδη από τον Ανταγόρα Κω και Κατερίνα Παπαδοπούλου στα 64 κιλά U15.

Η Αδαμαντίδη, με ατομικά ρεκόρ και έξι στις έξι έγκυρες προσπάθειες, ήταν 13η με 107 κιλά (40 στο αρασέ και 67 στο ζετέ ) και η Κατερίνα Παπαδοπούλου 14η με 100 κιλά, τα 45 στο αρασέ και τα 55 στο επολέ ζετέ.

Όσον αφορά γενικώς τον σύλλογο από το νησί του Ιπποκράτη στη διοργάνωση, την περασμένη Κυριακή ο Παναγιώτης Σπύρου είχε πολύ καλή παρουσία, όμως πήρε στην 4η θέση στην κατηγορία των 61κ. U15 μεταξύ 13 αθλητών, χάνοντας για έξι κιλά το βάθρο.

Στο αρασέ σήκωσε 95 κιλά καταλαμβάνοντας την 5η θέση και έχοντας ξεκινήσει από τα 87 κιλά και μετά πήγε στα 92.

Στο επολέ ζετέ, επίσης κατέλαβε την 5η θέση με 113 κιλά, έχοντας σηκώσει πρώτα 107 αλλά μετά έχασε τα 117.

Στη συνέχεια της διοργάνωσης στο Αλεξάνδρειο, η Κλειώ Γεωργαντή από τον Ανταγόρα αγωνίζεται στην κατηγορία των 59 κιλών (U17) την Πέμπτη 20 Ιουνίου και ο Ανδρέας Παπαδόπουλος στην κατηγορία των 102 κιλών (U17) την Κυριακή 23 Ιουνίου.

Το Πανελλήνιο στίβου στο Πανθεσσαλικό και το… ξέσπασμα της Λάουρα Ζενέγια με τρία μετάλλια!

Ποδόσφαιρο: Η νέα προκήρυξη της Γ’ Εθνικής