Οι Έφηβοι του Ολυμπιακού διέλυσαν τον Κολοσσό

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 595 ΦΟΡΕΣ

Ύστερα από την επικράτηση τους κόντρα στον Άρη, οι Έφηβοι του Ολυμπιακού διέλυσαν τον Κολοσσό Ρόδου με 94-55. Με αυτόν τον τρόπο έκαναν το "2 στα 2", συνεχίζοντας αήττητοι στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα, το οποίο διεξάγεται στην Ελευθερούπολη της Καβάλας.

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν δυναμικά από την αρχή και προηγήθηκαν με 16-6 στο έκτο λεπτό. Η διαφορά ξεπέρασε και τους 20 πόντους, φθάνοντας στη μέγιστη τιμή της στο πρώτο ημίχρονο (45-19) λίγο πριν τη λήξη του με βολές του Οικονόμου.

Η διαφορά παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το 28ο λεπτό όταν με βολές του Ζευγαρά έγινε το 64-34. Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Πειραιά έφθασε να προηγείται ακόμη και με 40 πόντους (83-43) για να τελειώσει με το επιβλητικό 94-55.

Στην αναμέτρηση, ο προπονητής της ομάδας, Δημήτρης Τσαλδάρης, αποφάσισε να ξεκουράσει τον Αλεξέι Ποκουσέφσκι, τον οποίο και χρησιμοποίησε μόλις για 5 λεπτά. Οι "ερυθρόλευκοι" είχαν για μεγάλο πρωταγωνιστή στο ματς τον Νίκο Αυτιά, ο οποίος και ήταν ο πρώτος σκόρερ του αγώνα έχοντας 18 πόντους (8/10 δίποντα) και 7 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 25-13, 45-20, 71-41, 94-55

Διαιτητές: Αταρντ-Τσαϊκόφσκι-Γιάκομπς

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Κοσμόπουλος 5(1), Μωραϊτης 9(1), Σταματίου 2, Κολοβέρος 4, Τσολάκης 11, Οικονόμου 16, Δρίτσας 3(1), Ποκουσέφσκι 2, Μοσχόπουλος 3, Ζευγαράς 12(2), Αυτιάς 18, Μάντακας 9(1).
Κολοσσός Ρόδου (Γρεμμενάς): Τσακίρης 4, Μπακίρης 2, Κουρμαδιάς 16(4), Βαρβαρέσος Δ. 13(2), Ζαχαρίας, Φεσάκης, Βαρβαρέσος Φ. 8(2), Κωνσταντούρας 4, Μιροσάβιτς 4, Γανωτάκης, Χατζηιωάννου 2, Γκοτζάι 2.

Πηγή: fosonline.gr

Σκοπός η ισοφάριση, δεδομένη η κοινωνική ευαισθησία του Κολοσσού H Hotels Collection!