ΤΑΕΚΒΟΝΤΟ: «Χάλκινη» η Χριστίδου

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 364 ΦΟΡΕΣ

Η Γραμματική Χριστίδου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ταεκβοντό Εφήβων/Νεανίδων, στην Κατηγορία των +68 κιλών.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε για τα ελληνικά χρώματα το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ταεκβοντό Εφήβων/Νεανίδων, που φιλοξενείται στην Τιχουάνα του Μεξικού. Στα +68κ. η Γραμματική Χριστίδου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο επικρατώντας διαδοχικά της Αλεξάντρα Λούκουις απ' το Πουέρτο Ρίκο 11-1 και της Μαρία Ντελογκλάν απ' τη Ρωσία με 5-4, για να ηττηθεί στον ημιτελικό απ' την Κινέζα Φέι Λούλου με 10-2. Πολύ καλή παρουσία είχε στα -55κ. o Βλάσης Πετρόπουλος, που κατέλαβε την πέμπτη θέση. Ο Έλληνας πρωταθλητής, που ανήκει στην Αστραπή Πατρών, νίκησε στον πρώτο αγώνα 3-0 τον Αράνγκο Έρικ απ' τη Γουατεμάλα και στον επόμενο τον Ισπανό Πέρεθ Μεδίνα Ράικο με 12-0 (κέρδισε με απομάκρυνση). Στα προημιτελικά επιβλήθηκε 6-4 του Αιγύπτιου Μοχάμεντ Μαγντί Ασάλ, αλλά στη συνέχεια ηττήθηκε 9-4 απ' τον Κουβανό Κόμπας Ντελ Χοσέ. Ακόμη, στα +78κ. o Αθανάσιος Μπούμπαρος γνώρισε την ήττα στον πρώτο του αγώνα με 16-1 απ' τον Πολωνό Κρίσκιβιτς Ιγκόρ και αποκλείστηκε, όπως και η Ιωάννα Γκόλτσιου στα -49κ. (ηττήθηκε 6-1 από τη Γιαπωνέζα Χαμαντά Μαγιού) και Μαρίνα-Ελπίδα Δημητροπούλου στα -68κ. (ήττα 9-5 απ' την Ολλανδέζα Ακντενίζ Αϊλίν).

Το Πανελλήνιο στίβου στο Πανθεσσαλικό και το… ξέσπασμα της Λάουρα Ζενέγια με τρία μετάλλια!

Ποδόσφαιρο: Η νέα προκήρυξη της Γ’ Εθνικής