Άφησαν υποσχέσεις οι Δωδεκανήσιοι στο Βαλκανικό στίβου στη Σμύρνη

ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΚΕ 550 ΦΟΡΕΣ

Σημαντικές επιδόσεις σημειώθηκαν στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Στίβου Ανδρών-Γυναικών το περασμένο Σαββατοκύριακο στη Σμύρνη, όπου συμμετείχαν κι αθλητές-αθλήτριες από τα Δωδεκάνησα.

Η Πολυνίκη Εμμανουηλίδου ήταν ταχύτερη όλων των αθλητριών στα 100 μέτρα και έφτασε έτσι στο πρώτο της χρυσό μετάλλιο σε βαλκανικό πρωτάθλημα ανοιχτού στη Σμύρνη.

Η 21χρονη σπρίντερ κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο, τερματίζοντας σε 11.36 (1,3) σε μια κούρσα όπου κατάφερε να επικρατήσει δυνατές αντιπάλους, όπως η Ολίβια Φωτοπούλου, που ήταν δεύτερη με 11.39. Στην ίδια κούρσα, η Δήμητρα Τσουκαλά πάλεψε μέχρι τέλους να βρεθεί στα μετάλλια και να προσθέσει βαθμούς στο ράνκινγκ, ωστόσο τελικά ήταν στην τέταρτη θέση με 11.52.

Η πρόβα τζενεράλε της ομάδας 4Χ100μ. των Γυναικών για το Ευρωπαϊκό της Ρώμης ήταν επιτυχημένη, αφού η τετράδα αποτελούμενη από τις Άρτεμις Αναστασίου, Ελισάβετ Πεσιρίδου, Δήμητρα Τσουκαλά και Ραφαέλα Σπανουδάκη τερμάτισε σε 44.11, επίδοση που είναι φετινό τους ρεκόρ. Οι τέσσερις αθλήτριες έδειξαν πως είναι σε καλή κατάσταση, ενώ σε πολύ καλό επίπεδο ήταν και οι αλλαγές που πραγματοποίησαν.

Η αναμονή των αποτελεσμάτων στα 100 μ. των Ανδρών δημιούργησε μεγαλύτερη προσμονή στους δύο Έλληνες σπρίντερ, που μπορεί να μην κατέκτησαν μετάλλιο, όμως κατάφεραν να κάνουν την ταχύτερη κούρσα της ζωής τους. Ο Βασίλης Μυριανθόπουλος ήταν τέταρτος με 10.28 (0,9) ενώ ο Νίκος Παναγιωτόπουλος έκτος με 10.31 (0,9) επιδόσεις που αποτελούν νέα ατομικά ρεκόρ για τους δύο σπρίντερ μας. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Τούρκος Καγιάν Οζέρ με 10.17.

Οι δύο σπρίντερ, λίγο αργότερα, μετείχαν στην ομάδα 4Χ100 μ. των Ανδρών, όπου τερμάτισαν στη δεύτερη θέση με 39.59. Ο Γιάννης Βοσκόπουλος ήταν στην εκκίνηση και ακολούθησαν διαδοχικά οι Νίκος Παναγιωτόπουλος, Σωτήρης Γκαραγκάνης και Βασίλης Μυριανθόπουλος.

Η πρώτη ημέρα των αγώνων ολοκληρώθηκε με την κατάκτηση δέκα μεταλλίων για τη χώρα μας. Συνολικά κατακτήθηκαν από τους αθλητές και τις αθλήτριές μας τέσσερα χρυσά, πέντε ασημένια κι ένα χάλκινο μετάλλιο.
Το καλοκαιρινό σκηνικό της πρώτης ημέρας άλλαξε και το μεγαλύτερο μέρος της δεύτερης διεξήχθη με δυνατή – για μεγάλα διαστήματα – βροχή.

Οι δύσκολες σε αρκετές περιπτώσεις συνθήκες, δεν ευνόησαν τους αθλητές και τις αθλήτριες που μετείχαν, αρκετοί από τους οποίους είχαν και την κούραση της συμμετοχής στην πρώτη ημέρα. Ωστόσο δεν αποθάρρυναν τα μέλη της ελληνικής αποστολής, που για μία ακόμη φορά βρέθηκαν ψηλά στην κατάταξη των μεταλλίων.

Η χώρα μας ολοκλήρωσε τη δεύτερη ημέρα των αγώνων με δέκα μετάλλια, εκ των οποίων τα δύο χρυσά τα τρία ασημένια και τα πέντε χάλκινα.

Η Σταματία Σκαρβέλη δύο εβδομάδες πριν το Ευρωπαϊκό της Ρώμης έδειξε να σταθεροποιείται σε μεγαλύτερες βολές και να βρίσκεται στην κατάσταση που θέλει αφού ήταν δεύτερη με 67,36 μέτρα. Τις καλές εμφανίσεις συνέχισε και η Ελισάβετ Πεσιρίδου, που έφυγε πολύ καλά στην εκκίνηση και τερμάτισε τελικά στην τρίτη θέση με 13.17, ενώ στο βάθρο ανέβηκε και η Πολυνίκη Εμμανουλίδου, που ήταν τρίτη με 23.92 (0,3) σε μια κούρσα με αρκετό άνεμο.

Ο Δημήτρης Τσιάμης πάλεψε και πάλι και κατάφερε να ανέβει στο βάθρο με 16.47 μ. βελτιώνοντας το φετινό του ρεκόρ. Η Παναγιώτα Δόση δεν ήταν στην κατάσταση, που θα ήθελε και ολοκλήρωσε τον αγώνα της με άλμα στα 1,83 μ., στην τρίτη όμως θέλει στο ύψος των Γυναικών.

Καλές παρουσίες πραγματοποίησαν και οι ομάδες 4Χ400 μ. Ανδρών και Γυναικών, που αμφότερες κατέλαβαν τις τέταρτες θέσεις. Η ομάδα των Γυναικών με τις Ράπτη, Δεσπολλάρη, Ζενέγια – που μάζεψε τις αντιπάλους της – και Φέρρα τερμάτισαν σε 3.38.08 και η τετράδα των Ανδρών ήταν οι Σιμόνι, Ντέτσικας, Ξενιδάκης και Λεβαντίνος και πέτυχαν 3.10.47.

• Όσον αφορά τις παρουσίες από τα Δωδεκάνησα στα ατομικά, η Λάουρα Ζενέγια ήταν 4η στα 400μ., η Μαρία Μαγκούλια 5η στη σφαίρα και ο Γιάννης Ντέτσικας 6ος στα 400μ.